Drobnera

drobnera

Lokalizacja: ul. Drobnera 5-7, Wrocław
Powierzchnia:  7780m2
Data: 2018
Realizacja: 2021
Inwestor: Talgo Sp. z o.o. Tal&Co Sp. k.
Status: Realizowany
Autorzy: Marcin Major, Anna Major, Paweł Major, Katarzyna Rybczyńska-Janczyk, Marcin Klich, Daria Pawlaczyk, Patryk Kusz, Karolina Siewniak
Konstrukcja: Akson

Projektowane budynki zlokalizowane są w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w centrum Wrocławia. Charakterystyczną cechą terenu inwestycji jest jego dwojaki charakter. Z jednej strony działka sąsiaduje z mocno śródmiejskim otoczeniem, z drugiej położona jest tuż nad Odrą, w sąsiedztwie najbardziej rekreacyjnych miejsc centrum Wrocławia, m.in. Wyspy Słodowej. Dwojakość ta ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w bryle obiektu, ale również w strukturze projektowanych mieszkań.

Zaproponowany kompleks składa się z dwóch obiektów. Niższy, stanowiący rozbudowę istniejącej na działce kamienicy, został usytuowany równolegle do Odry. Od strony rzeki mieści większe mieszkania z obszernymi loggiami, z których rozpościera się widok na pobliskie wyspy i Ostrów Tumski. Od strony ulicy, wewnątrz starej kamienicy, znajdują się lofty. Ostatnia kondygnacja została podzielona na dwa duże mieszkania, mające bezpośrednie wyjścia na tarasy na dachu.

Prostopadle do niego usytuowano drugi, wyższy obiekt. Dzięki temu zabiegowi, również z okien południowej elewacji można obserwować panoramę Wrocławia. Mieszkania od strony rzeki zaprojektowano jako duże, natomiast od strony ulicy jako mniejsze, inwestycyjne.

Elewacje od strony ulicy zaprojektowano jako miejskie: proste i eleganckie, z rytmicznym podziałem okien i logii. Najważniejszy element ma stanowić zachowana i odnowiona fasada starej kamienicy. Charakterystyczne pochylenie elewacji od strony rzeki jest wynikiem potrzeby nadania mocnym bryłom lżejszego charakteru, nawiązującego do bardziej rekreacyjnego kontekstu. Podobne zadanie spełniają powycinane z bryły obszerne loggie i większe przeszklenia.